Pokojný a zdravý spánok je nevyhnutný pre odpočinok a regeneráciu celého tela. Aby sme si však zabezpečili skutočne kvalitný spánok, musíme mať na zaspávanie pohodlné podmienky a vŕzganie postele pri každom pohybe medzi ne určite nepatrí. Nech si hovoríme, čo chceme, príčin a situácií, keď nám vŕzga posteľ, môže byť pomerne veľa a pravdou je, že najčastejšie príčiny vŕzgania možno vysledovať až po čase, keď sa posteľ používa dlhšie. Niekedy sa však stáva, že posteľ vŕzga hneď po jej zostavení a používaní. Poďme sa teda pozrieť na to, ako bojovať proti nežiaducim zvukom našej milovanej postele a ako ich môžeme odstrániť.
Správna inštalácia a dostatočné utiahnutie skrutiek.
Bez ohľadu na to, kedy posteľ vŕzga, jedným z prvých krokov, ktoré je potrebné urobiť, je správne dotiahnutie skrutiek. Ak sme si zvuky všimli už pri kúpe, možno sme urobili chybu pri samotnej inštalácii. Ak sa však vŕzganie objavuje počas prevádzky, posteľ mohla vŕzgať kvôli uvoľnenej skrutke alebo skrutkám. Vo väčšine prípadov však vŕzganie postele nie je spôsobené samotným upevnením, ale materiálom, z ktorého sú postele vyrobené. Masívne drevo je prírodný produkt, a hoci sa reže, suší a spracováva, neustále pracuje. Nepriaznivé podmienky prostredia, ako sú vysoké teploty alebo príliš nízka vlhkosť, spôsobujú zmršťovanie dreva a vytváranie medzier v spojoch. Ak je dotiahnutie nedostatočné, môžeme použiť podložky. Spojovací materiál bude stabilnejší vďaka použitiu podložiek.
Správne upevnený rošt pri posteli
Najčastejšou príčinou pretrvávajúceho vŕzgania môže byť aj nesprávne upevnený alebo pohyblivý rošt postele. V prípade bežnej drevenej lamelovej postele, kde sú jednotlivé časti spojené len textilným pásom, je dôležité zabrániť pohybu lamely po ráme postele. V takom prípade možno rošt k posteli priskrutkovať alebo možno konce roštu oblepiť kobercovou páskou. Na podopretie roštu postačí aj pena alebo iná tkanina, ktorá sa jednoducho použije na podloženie roštu.
Kto maže, ten ide
Častou príčinou vŕzgania drevenej postele je aj uvoľnenie spoja medzi čelom a nohou. Preto je potrebné uvoľniť všetky štyri rohové spoje a premazať medzeru medzi čelom a bočnicami. Na mazanie možno použiť napríklad vosk, sviečku alebo silikónový olej v spreji. Po namazaní spoje opäť utiahnite.
Nie je to však len drevená posteľ, ktorá vás môže zobudiť svojím vŕzganím. Ak sa rozhodnete mať len kovovú posteľ, aby ste sa vyhli vŕzganiu, môžete byť nepríjemne prekvapení, že kovové časti postele a pružiny môžu vŕzgať. Ak sú tieto časti krivé, dajú sa opraviť a tiež namazať. Na tieto účely môžeme použiť olej alebo mazivo. Môžeme použiť akúkoľvek vazelínu, olej alebo mazivo typu WD-40. Ak nemáme k dispozícii žiadne z uvedených mazív, môžeme použiť aj kuchynský olej. Výhodou kuchynského oleja je, že je bez zápachu a je tiež šetrnejší k životnému prostrediu ako mazivá na báze ropy. Samozrejme, po čase sa môže vŕzganie vrátiť, ale vtedy stačí ošetrenie zopakovať a je to.
Lepenie jednotlivých dielov.
V závislosti od toho, z čoho je rám postele vyrobený a čo spôsobilo vŕzganie postele, by sme mali zvoliť jednu z uvedených metód. Niekedy je potrebné siahnuť po dvoch z nich, pretože sme napríklad nesprávne diagnostikovali príčinu vŕzgajúcich zvukov postele. Tieto metódy by mali byť dostatočné, ale ak nie sú, môžeme prvky zlepiť. Pri tejto technike však musíme počítať s tým, že s posteľou sa už v budúcnosti nebude dať manipulovať, napríklad pri sťahovaní. Ak budeme chcieť posteľ v budúcnosti presťahovať alebo predať, nebude možné ju demontovať.
Prajeme vám pokojný spánok.
Váš nábytok v kocke