Nábytok z masívneho dreva je krásnou a veľmi nadčasovou súčasťou každého útulného domova. Je vhodný do interiéru spálne, detskej izby, obývačky a predsiene. Drevený nábytok pôsobí veľmi prirodzene, je sám sebou, nemusí sa na nič hrať a vždy spoznáte jeho drevenú vôňu. Koniec koncov, nie je nič krajšie ako prirodzená vôňa dreva, ktorá nás vždy dokáže príjemne naladiť. Či už si však do svojich domovov zaobstaráme borovicový, smrekový, dubový, brezový alebo bukový nábytok, mali by sme sa v prvom rade vedieť o tieto krásne exempláre správne starať, aby nám ich krása robila spoločnosť pekných pár rokov. Aj masívny nábytok si z času na čas vyžaduje skrášlenie.
Pred vytvorením každého jednotlivého kusu nábytku z masívu musí drevo prejsť prísnou úpravou, ktorá zahŕňa proces sušenia a odparovania, aby sa znížil obsah vody v dreve na 6 až 8 %. Je preto dôležité vedieť, že aj takto ošetrené drevo bude stále náchylné na akúkoľvek zmenu vlhkosti a citlivé na teplotné rozdiely. Drevo je porézny materiál, takže ak je umiestnené v miestnosti, kde je vlhké prostredie, môže absorbovať vlhkosť a rozpínať sa. Naopak, v miestnosti s nízkou vlhkosťou môže mať tendenciu vysychať a zmršťovať sa. Optimálna teplota vzduchu je 12 až 22 a vlhkosť 30 až 40 %.
Tieto údaje naznačujú, že nábytok z masívneho dreva by sa nemal inštalovať v miestnostiach v blízkosti vykurovacích telies, krbov, klimatizácií alebo zvlhčovačov vzduchu. Zároveň by sa tento nábytok mal chrániť pred priamym slnečným žiarením, ktoré ho môže poškodiť vyblednutím alebo stratou lesku. Nábytok z masívneho dreva sa zvyčajne ošetruje lakom alebo moridlom, farbou, voskom alebo olejom. Každá úprava má svoje výhody a nevýhody a samozrejme, každá si vyžaduje špecifickú starostlivosť. Lakovaný, morený alebo farbou ošetrený nábytok je takmer bezúdržbový. Stačí ho bežne umývať vlhkou handričkou alebo prípravkom, ktorý je špeciálne určený na tieto lakované povrchy. Výrobky na lakovaný nábytok nájdete väčšinou vo forme rôznych nábytkových emulzií, sprejov alebo pást.
Voskovaný alebo olejovaný nábytok si naopak vyžaduje trochu viac pozornosti, ale vďaka tomu môže drevo dýchať a udržiava si svoj prirodzený vzhľad a vôňu. Tento typ úpravy umožňuje ľahšie lokálne opravy v prípade poškriabania alebo iného mechanického poškodenia. Vosk sa nanáša mäkkou handričkou a nábytok by sa mal voskovať aspoň raz ročne, čím sa zabezpečí, že povrch zostane vodoodolný a odolný voči špine. Olej sa aplikuje podobne, ale častota údržby môže byť vyššia v závislosti od typu oleja a intenzity používania nábytku. Olejovaný nábytok môže vyžadovať ďalšiu vrstvu oleja každých niekoľko mesiacov.
Je dôležité používať prípravky určené presne pre typ dreva, z ktorého je nábytok vyrobený, aby sa zachovala jeho prirodzená krása a vlastnosti. Napríklad, bukový nábytok môže vyžadovať iný typ oleja než dubový nábytok. Taktiež je dôležité používať čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú silné chemikálie alebo abrazívne látky, ktoré by mohli poškodiť povrch dreva.
Či už preferujete lakovaný, voskovaný alebo olejovaný nábytok, pravidelná údržba a správne zaobchádzanie s ním zabezpečia, že váš nábytok zostane krásny a funkčný po mnoho rokov. Drevo ako prírodný materiál si zaslúži našu pozornosť a starostlivosť, aby sme si mohli užívať jeho teplo a krásu v našich domovoch.