Predtým, ako si uvedieme niekoľko tipov, ako sa starať o nábytok z masívneho smrekového a borovicového dreva, povedzme si niekoľko viet o samotnom dreve.
Smrekové a borovicové drevo sú prírodné produkty, o tom niet pochýb, a je úplne normálne, že majú rôzne textúry, farby a jedinečnosť alebo sukovitosť. Každé prírodné drevo však časom prirodzene bledne, tmavne alebo mení farbu (napr. na červenú). Takémuto vplyvu na drevo sa však nedá zabrániť! Môžeme však ovplyvniť, či sa farby zmenia rovnomerne na celom povrchu alebo len na určitých miestach. V prípade bieleho alebo sivého nábytku je to inak. V tomto prípade nemáme do činenia so stmavnutím samotného nábytku, ale s tým, že nábytok zožltne alebo získa sivý odtieň. Biele zafarbenie je veľmi špecifický a odlišný druh ochrany povrchu dreva v porovnaní s bezfarebným lakom. Biela a sivá farba používaná na nátery nábytku pokrýva 99 % prirodzenej farby dreva, ale nezakrýva prirodzenú štruktúru dreva. Rozmanitosť dreva je preto vidieť a cítiť pri každom dotyku.
Napriek tomu, že drevo bolo porezané, vysušené a obložené, môže stále vykazovať svoju základnú aktivitu uvoľňovania živice. Na nábytku ošetrenom transparentným lakom to však nie je viditeľné, ale na bielom nábytku sa môže objaviť žltá farba (najmä v prípade sukov). Aj praskanie, napučiavanie a deformácie sú ďalšími problémami charakterizujúcimi drevo. Stáva sa, že na povrchu nábytku sa objaví napučiavanie (najčastejšie v miestach spojov prvkov), praskliny alebo je doska pokrivená či pokrivená. Najčastejšie je to spôsobené nepriaznivými podmienkami prostredia: veľkými výkyvmi teplôt, vysokou vlhkosťou alebo zaplavením tekutinou či príliš nízkou úrovňou vlhkosti.
Údržba a prevencia.
Preto pre vás máme niekoľko tipov, ako udržať drevený nábytok v dobrom stave po mnoho rokov. Na začiatku je potrebné upozorniť na otázku plánovania usporiadania nábytku. Vplyvom svetla (najmä slnečného) a tepla môže drevo zmeniť farbu a môže vyschnúť, čo spôsobí jeho praskanie. Preto, aby sme to obmedzili, musíme hľadať vhodné miesto na umiestnenie nábytku. Nie vždy je však možné rozmiestniť nábytok tak, aby nepadal priamo na slnečné svetlo, preto v takýchto prípadoch odporúčame počas slnečných dní používať žalúzie alebo závesy.
Nezabudnite sa tiež vyhýbať miestam s veľkými teplotnými výkyvmi. Optimálna teplota je 16-22 °C. Nábytok musí stáť minimálne jeden meter od radiátora. Veľký vplyv na vzhľad dreva má aj vlhkosť, príliš veľká vlhkosť môže spôsobiť napučanie a príliš malá praskanie. Snažte sa preto v interiéri udržiavať konštantnú úroveň. Optimálna úroveň vlhkosti v miestnostiach je 40 - 60 %. Optimálna vlhkosť prospieva nielen nášmu nábytku, ale aj nám a v takomto prostredí sa cítime naozaj najlepšie. Rovnako je to aj s drevenými podlahami a knihami na báze dreva.
Teraz teda niekoľko slov o tom, ako čistiť nábytok. Drevo neodporúčame príliš čistiť veľmi vlhkou handričkou. Ak na povrch nábytku vylejete akúkoľvek tekutinu, nezabudnite zaplavený predmet okamžite vysušiť handričkou. Nábytok odporúčame čistiť mäkkou handričkou, napr. bavlnenou alebo z mikrovlákna. Vždy utierajte smerom k vláknam a na nábytok netlačte. Príliš silné čistenie môže zmeniť štruktúru a farbu laku a dreva. Používajte špeciálne prostriedky na čistenie a údržbu výrobkov z dreva.