V tomto článku sa pokúsime odpovedať na niekoľko otázok o ochranných náteroch na drevo. Prečo sa na ochranu dreva používajú laky, oleje, vosky a farby? Je možné používať drevený nábytok bez náteru a aké sú jeho výhody a nevýhody? Aký ochranný náter by sa mal použiť pri natieraní dreva? Sú nátery priehľadné alebo úplne zakrývajú štruktúru dreva? Aké farby a laky sú bezpečné pre vaše zdravie a zdravie našich detí?
Priznajme si, že drevo je jednoducho prírodný materiál! Líši sa rozmanitosťou, štrukturálnou a farebnou jedinečnosťou, sukovitosťou a originalitou. Pre väčšinu ľudí je práve táto rozmanitosť vítaná a žiaduca.
Maľovať či nemaľovať?
Hlavný a zásadný rozdiel medzi ošetreným a neošetreným nábytkom je v tom, že drevo chránené napríklad lakom vytvára na povrchu akýsi nepreniknuteľný film. Takýto nábytok sa preto ľahšie udržiava v čistote a tiež neabsorbuje tekutiny tak rýchlo ako nábytok, ktorý nebol ošetrený žiadnym ochranným náterom. Je však dôležité poznamenať, že táto ochrana nie je stopercentne vodotesná. Aj malé množstvo vody ponechané na povrchu dreveného lakovaného stola môže po niekoľkých desiatkach minút spôsobiť jeho napučanie. Drevo alebo lak sa tiež môžu sfarbiť. Okrem toho je surové drevo náchylnejšie na výkyvy vlhkosti. Hlavným dôvodom, prečo sa drevený nábytok neošetruje, je želanie našich zákazníkov vybrať si farbu, vosk alebo olej podľa svojich predstáv. Ďalším dôvodom je vytvorenie jedinečnej atmosféry v miestnosti, živica, ktorá vystupuje z nábytku, vonia a pôsobí ako aromaterapia.
Výrobky používané na ochranu dreveného nábytku možno rozdeliť do dvoch skupín:
Do prvej skupiny patria nátery, ktoré nezakrývajú prirodzenú štruktúru dreva (laky, moridlá, vosky a oleje). Do druhej skupiny patria výrobky, ktoré naopak úplne zakrývajú prirodzenú farbu dreva (farby). Farby, laky a moridlá sa ďalej delia na typy podľa zloženia (na báze vody, riedidla). Výrobky používané na ochranu dreveného nábytku sa tiež delia podľa stupňa lesku (matný, pololesklý, lesklý).
Nižšie je uvedený stručný opis výrobkov používaných na ochranu dreva.
Laky - ako už bolo spomenuté, tento výrobok vytvára na povrchu dreva priehľadnú, nepriehľadnú štruktúru. V našom prípade teda chráni nábytok pred mechanickým poškodením alebo vlhkosťou. Môže obsahovať aj farebný pigment, ktorý tiež dodáva nábytku inú farbu dreva. Vďaka laku je drevo hladké. Akékoľvek odstránenie laku je možné len mechanicky, t. j. brúsením, napr. brúsnym papierom.
Moridlo - je moridlo na drevo, ktoré preniká hlboko do štruktúry dreva. Čím viac vrstiev, tým tmavšia a intenzívnejšia farba. V obchodoch je k dispozícii veľký výber farebných škál moridiel. Pri výbere farby však musíte mať na pamäti, že tento výrobok bude inak vyzerať na smreku, borovici alebo buku. Dokonca rozdiely vo farbe sú viditeľné aj na dvoch rôznych kusoch toho istého druhu dreva. Okrem toho morenie nechráni pred vlhkosťou. Zafarbené miesta sú drsné a porézne. Po farbení a vyschnutí sa odporúča ešte jeden vrchný náter, a to prípravkom na ochranu dreva pred vlhkosťou a nečistotami. Odstránenie takéhoto náteru je možné len brúsením.
Oleje - na trhu sú dostupné v rôznych farbách. Tento výrobok preniká hlboko do štruktúry dreva a na rozdiel od lakov neznečisťuje póry. Vďaka tomu drevo dýcha a môže sa z neho odparovať vlhkosť. Olejový náter sa musí z času na čas obnovovať. Frekvencia obnovy závisí od jeho prevádzky. Nevýhodou je, že ak chceme, aby nábytok vyzeral trvalo krásne, musíme si s tým dať námahu. Výhodou však je, že nábytok môžeme obnoviť v domácich podmienkach bez toho, aby sme predtým úplne odstránili predchádzajúcu ochrannú vrstvu, ako je to v prípade lakov a farieb.
Vosky - podobne ako oleje prenikajú do dreva, ale nie tak hlboko. Na povrchu voskovaného nábytku vytvárajú matnú a hodvábne hladkú vrstvu, ktorá je odolná voči vode a nečistotám. Dodáva sa v rôznych farbách. Rovnako ako pri ochrane olejom sa vosk musí obnovovať.
Farby - úplne zakrývajú prírodný vzor dreva a farby sa spájajú. Väčšina výrobcov farieb ponúka nekonečnú škálu farieb, zákazník si môže vybrať farbu zo vzorkovníka. Tento typ povrchovej ochrany dreva sa osvedčuje, keď je nábytok starý a kresba dreva nie je veľmi pôsobivá.
A aké farby a laky sú bezpečné pre vaše zdravie a zdravie našich detí? Odpoveď je jednoduchá, tie, ktoré majú príslušné schválenia a normy, ako napríklad EN 71.
Prajem vám pekný deň.
Váš nábytok v kocke