Anglický vidiek je nepochybne miestom s neopakovateľnou romantickou atmosférou. Dedinky, v ktorých akoby sa zastavil čas, sú popretkávané úzkymi uličkami žijúcimi vlastným nostalgickým životom. Pri zasnenej ceste týmito uličkami sa vám bude zdať, že by ste mohli stretnúť Charlesa Dickensa pri písaní jednej z jeho nezabudnuteľných kníh.
Anglický vidiecky štýl v nábytku.
Anglický vidiecky štýl sa skloňuje aj vo vidieckom nábytku. Je to predovšetkým vidiecky štýl bývania, ktorý čerpá z bohatých tradícií a hľadá inšpiráciu v prírode a charakteristickej krajine. K anglickému domu určite neodmysliteľne patrí kvalitný masívny nábytok, ktorý zvládne každodenné nároky domácnosti. Taký, ktorý dokáže premeniť každý interiér na skutočný SWEET HOME.
Interiérový dizajn, typický pre tento vidiecky alebo dedinský štýl, je veľmi úzko prepojený s prírodou a okolitým prostredím. V interiéri zariadenom v tomto veľmi obľúbenom štýle je cítiť patriotizmus a lásku k svojmu domovu. Angličania do dizajnu svojich domovov často začleňujú obrazy a doplnky s motívmi zvierat, kvetov alebo krajiny. Prírodné motívy sa vo veľkej miere objavujú aj na tapetách, čalúnení pohoviek, kresiel a stoličiek a na rôznych doplnkoch. Dôležitú úlohu zohrávajú aj záclony a okenné dekorácie.
Anglický vidiecky nábytok je ležérny a nenútený, na nič si nehrá a dokáže prirodzene splynúť s interiérom domu. Je vyrobený z masívneho dreva, aby zvládol každodenné nároky kladené na nábytok. Dvierka skriniek môžu mať ozdobné frézovanie alebo byť čiastočne presklené. Skvelým kusom nábytku do týchto interiérov je určite vitrína, sekretár, príborník alebo písací stôl, prípadne komoda. Vonkajší nábytok je dekorovaný prírodnými tónmi a v poslednej dobe obľúbenými bielymi alebo sivobielymi farbami, ktoré dokážu do miestnosti vniesť svetlo a čistotu. Kombinácia dreva a bielej alebo iných zemitých farieb je veľmi vkusná a originálna.
Interiér anglického vidieka je veľmi dekoratívny. Angličania chcú využiť každý priestor, ktorý sa v interiéri ich milovaného domu ponúka, preto nenechávajú steny bez dekorácie a zdobia ich textilnými tapetami s kvetinovými alebo inými vzormi súvisiacimi s prírodou. Rovnakými alebo podobnými dekoráciami potom zdobia celý interiér.
Dáte si čaj o piatej?
Tradícia nazývaná čaj o piatej tiež pochádza z Anglicka. Prvá s touto myšlienkou prišla v roku 1840 vojvodkyňa Anna z Bedfordu. Keďže v dome vojvodkyne sa zvyčajne podával len ľahký obed a večera sa podávala až okolo ôsmej hodiny, vojvodkyňa bola zvyčajne hladná okolo štvrtej hodiny popoludní. Aby vyplnila medzery medzi hlavnými jedlami a zmiernila svoj hlad, dopriala si popoludňajší čaj so sendvičmi. Popoludňajšia prestávka na čaj sa rýchlo stala módnou ikonou, kde sa zvyčajne schádzali dámy z vyššej spoločnosti, aby predviedli svoj šatník a módne doplnky.
Ak chcete zažiť pravú atmosféru anglického vidieka, odporúčame vám pozrieť si u nás veľmi obľúbený film Pýcha a predsudok.
A ak ste ho ešte nemali možnosť vidieť, nechajte sa zlákať. Urobte si pohodlie v masívnom kresle a možno s dobrým čajom alebo kávou a s nohami na masívnom štokrli si ho doprajte. A vôbec vám nebude vadiť, že nemáte po svojom boku svojho pána Darcyho :-).
Prajem vám pekný deň.
Váš nábytok v kocke.