"Kto hovorí romantizmus, hovorí moderné umenie, to znamená intimitu, duchovnosť, farebnosť, túžbu po nekonečne, vyjadrenú všetkými prostriedkami, ktorými sa umenie riadi." (Charles Baudelaire).
Tak si to konečne priznajme a nebojujme s tým! Sme romantici od prírody. No a čo? Niektorí z nás možno viac či menej skrývajú svoje romantické city a niektorí sa možno skrývajú pod zástenou emancipácie a nechcú si túto skutočnosť priznať. Prečo však aspoň na chvíľu nedať priechod fantázii, emóciám a snom a nezariadiť svoj interiér ako v rozprávke.....
Romantizmus sa etabloval predovšetkým ako umelecký smer, ktorého základnými stavebnými kameňmi boli emócie, individualita a potláčanie zážitkov. Pri svojom vzniku na začiatku 19. storočia ovplyvnil celý pohľad na život mnohých ľudí, ktorí takto reagovali na prílišné zdôrazňovanie rozumu pred citmi. Umelci sa vo svojich krásnych dielach snažili vyjadriť duchovný obsah tohto hnutia nástrojmi, ktoré mali k dispozícii. Romantizmus sa nechal unášať snami, emóciami a exotickými diaľkami. Aj dnešná podoba romantického štýlu v 21. storočí si zachovala veľa z pôvodného romantizmu. A možno ju uplatniť napríklad pri zariaďovaní romantických interiérov.
Romantické interiéry.
Poodhalíme vám tajomstvo, ako správne zariadiť romantický interiér, aby nebol gýčom. Nebojte sa, nie je to nič zložité :-).
V interiéroch zariadených v romantickom štýle hrá hlavnú úlohu masívne drevo, prípadne kvalitný masívny nábytok v prírodnej podobe alebo morený v jemných tónoch dreva, prípadne nábytok v jemnej bielej farbe. Do takýchto interiérov sa hodia najmä masívne príborníky a presklené vitríny, ktoré poskytujú úkryt pre všetky dekorácie. Nesmú chýbať rustikálne stoly, stoličky a lavice, romantické šatníkové skrine, knižnice, komody a veľká posteľ s baldachýnom z drobných jemných kvetov. Takéto interiéry si vyžadujú nábytok vyrobený predovšetkým z masívneho dreva s rustikálnymi líniami, ktoré však nie sú podmienkou, pretože dôležitú úlohu zohráva vhodný výber doplnkov a farieb alebo farebných kombinácií, keďže romantika spočíva v detailoch.
Snažte sa vyhnúť všetkým tmavým a sýtym farbám, pretože romantický štýl môžete vytvoriť pomocou svetlých tónov a jemných farieb. Jemné pastelové farby v odtieňoch béžovej, ružovej, broskyňovej, lila alebo svetlomodrej, ako aj ich farebné kombinácie, ale nie príliš kontrastné, sú to pravé, ak chcete dosiahnuť romanticky zasnený interiér.
Vhodný výber a umiestnenie dekorácií typických pre tento štýl tiež pomôže odhaliť tajomstvo tohto štýlu. Romantický štýl uprednostňuje koberce, mäkké vankúše, prehozy, posteľnú bielizeň a tkaniny alebo gobelíny s jemnými kvetinovými vzormi. Materiál použitý na výrobu týchto textílií je najmä kvalitný ľan alebo bavlna a kvalitné tkaniny, ktoré sú veľmi vzdušné a jemné, často v kombinácii s ručne háčkovanou čipkou, volánmi alebo vyšívanými kvetmi. Môžu to byť aj vyšívané obrusy alebo babičkine dečky, ktoré sú v tomto smere veľkými pokladmi.
V neposlednom rade k pocitu romantického interiéru prispejú sviečky, svietniky, lampy, vázy a obrazy s jemnými kvetinovými alebo inými vzormi. Aj tu by mali prevládať farby jemnejších farebných variácií. Nič by však nemalo byť preplnené. Ak si neviete rady, držte sa hesla: "Menej je niekedy viac".
Skúste teda dať zelenú fantázii a romantike a možno už na Valentína.
Držíme vám palce :-).